HABERLER

Masajın Önemi

Masajın Önemi
  • Tarih: 09 - Kasım - 2022

Masajın Önemi

Yaşam içerisinde belirli dönemlerde tatile ve ya dinlenmeye çıkarız. Bütün bir senenin yorgunluğu bu tatil dönemlerinde atmak için tatil dönemi boyunca dinleniriz ve rahat etmeye çalışırız. Bu şekilde bir dinlenme hem ruhsal hem de bedensel açıdan bir ihtiyaçtır. Günlük olarak da aslında tatil yaparız. Yaptığımız bu tatil aslında uyumaktır ama bu yolla zihnimizi ve bedenimiz dinlendirir günlük bilgilerin depolanması için beyin rahata çekilir.

Yukarda anlattığımız gibi tatiller genel de zihinsel, ruhsal ve bedensel olarak yapılmaktadır. Ama yapılan bu tatiller ile tam olarak dinlenemez yorgunluğumuzu atmayız. Yorgunluklarımızın büyük bir kısmı sinir sisteminde meydana gelir ve bedenin her noktasını sirayet eder. Yorgunluğu kökünden halletmekten ise dolaylı yollarla başka yerlerden atmaya çalışıyoruz. Bu durum da haliyle tam olarak dinlenemiyoruz. Tam anlamıyla stresten kurtulmak, dinlenmek ve tatil yapmak için bir de masaj yaptırmak gerekir.

Masaj M.Ö yıllarda bile kullanılan çok eski bir tedavi yöntemidir. Büyük bir geçmişe sahip olan masaj doğal olarak bir bilim haline gelmiş ve günümüzde de kullanılmaktadır. Ancak tam anlamıyla kullanılmayan masajın önemi çok büyük olup vücutta negatif elektriklerin birikmesine, sinir sisteminin kasılmasına ve vücudun gergin bir halde olmasına neden olmaktadır.  Masaj vücudun belirli noktalarında meydana gelen kasılmaların ve sinir sisteminde oluşan negatif elektriklerin insan eliyle dokunarak vücuttan atılmasını sağlıyor. Böylece masaj yaparak daha sağlıklı ve zinde bir vücuda sahip olunmuş oluyor.

Sağlık için Masaj

Sağlık açısından da masajın önemi büyük olup vücudun dinç bir halde olmasını sağlayarak meydana gelebilecek hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor. Bedenimiz sürekli olarak stres halinde olduğu zaman savunma durumuna geçer ve bütün enerjimizi bu yönde harcar. Masaj ile vücut savunma mekanizmasından kurtulur daha dinç bir hale gelir ve bu şekilde kendini hastalıklara karşı korur.

İnsanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olan masaj bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Zamanın modern insana yetmediği günümüzde yaşan streslere karşı en iyi yol, ilaçlar değil masaj olmalıdır. Masajın önemi bu şekilde daha iyi anlaşılmaktadır.