KURUMSAL

Günlük Yaşamda Masajın Etkisi

Günlük Yaşamda Masajın Etkisi

Günlük Yaşamda Masajın Etkisi

Modern insanın başlıca sorunlarından  biri  uzun çalışma saatleri buna bağlı  stres, anksiyete ve fiziksel gerginlik hali şüphesiz.  Bunun sonucunda da her geçen gün bu sorunlarla  başa çıkmak için denenen yöntemler artıyor. Masaj da bu yöntemlerden biri ve ulaşılabilirlik  ve etkinlik bakımından diğer çözümlere göre çoğu zaman daha kolay ve cazip olmasıyla ön plana çıkıyor.

Masaj deyince çoğu kişinin aklına vücudu ovmak, yoğurmak gibi seyler gelir. Aslında kelimenin zihinde oluşturduğu bu fiziksel hareket imgesi kelimenin kökeni ile de bağlantılı. Çünkü sözcük Yunanca ‘’massein’’ yani ovmak sözcüğünden geliyor. Yine de pratik anlamda masajın sadece vücütta basit birkaç dokunma hareketinden daha kompleks bir işlem olduğunu akılda tutmakta fayda var.

Genellikle masaj işleminin kişide istenen etki olan fiziksel ve ruhsal rahatlamayı sağlaması için deneyimli ve eğitimli eller tarafından yapılması bir ön şart olarak kabul edilir. Bu nedenle bu işi yapmak isteyen kişiler rutin olarak çalışmaya başlamadan önce özel eğitimlere tabi tutulur. Geçmiş zamanlarda bir nevi usta çırak ilişkisine benzer şekilde yapılan  bu eğitim günümüzde çeşitli kurslarda gerçekleştiriliyor ve kursun sonunda başarılı kişilere sertifika verilerek yetkinlikleri belgeleniyor.

Masaj yapılan yerlere bakıldığında ise buraların özel odalardan oluşan ve uzanmak için özel bölümleri olan yerler olduğu bilinir. Birçok yerde ise bunlara ışıklandırma ve çeşitli aksesuarlar ile  farklı bir görünüm kazandırılır. Buralar günlük kullanımda ‘masaj salonu’ olarak anılırlar. Tek başlarına masaj salonu işletmesi olarak çalısabilecekleri gibi çeşitli otellere bağlı yerler olarak da çalışabilirler.

Günümüzde özellikle başta İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde olmak üzere pek çok şehirde  masaj salonu olarak faaliyet gösteren çok sayıda işletme bulunmaktadır. Böylece masaj yaptırmak pratik ve alternatiflerine göre kolay bir işlem olmaktadır.

Masörlük ve Masörlük Eğitimi

Ankara Masaj hizmeti veren yerler ve masaj salonlarının sayısı arttıkça bu alanda çalışabilecek nitelikli eleman ihtiyacı da artıyor. Bu nedenle masörlük son yıllarda öne çıkan bir meslek olarak karşımıza çıkıyor. Uygun çalışma koşulları ve yeterli maaş gibi faktörler de masörlüğün toplumdaki popülerliğini her geçen gün arttırıyor.

Ankara Masör olmak isteyenler genellikle 18-25 yaş arası iş arayan, İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde yaşayan gençler. Bu gençlerin birçoğu işsiz ve sahip oldukları vasıflar da çoğunlukla iş bulmak için yetersiz kalıyor.Masörlüğü de kolay öğrenilebilecek ve yapılabilecek bir iş olarak gördüklerinden bu mesleğe yönelmeleri kolay oluyor.Buna karşın bu işe niyet edenlerin çok azı nitelikli bir eleman olarak yetişiyor ve masaj salonlarında hizmet veriyor.

Ankara Masöz Masörlük sanılanın aksine öğrenmesi çok basit bir iş değil ve ciddi bir eğitim süreci gerektiriyor.Eğitim faaliyeti bu iş için açılan kurslarda yürütülüyor.Bu kurslarda yetkin kişiler tarafından standart 608 saatlik eğitimin yanısıra farklı masaj şekillerini öğretme amaçlı da eğitimler veriliyor.Böylece artan talebe yönelik uygun eleman yetiştirilmiş oluyor.

Masörlük eğitimi veren kursların dağılımı  masaj salonlarının yoğun olduğu yerler ile paralellik gösteriyor.Özellikle Ankara ve İstanbul bu konuda başı çekiyor.